šifra 7V+P

Šifry 7V a 7P — skrytá mřížka — rybníček S od Šebrova / kóta 432


Stručné řešení

Jednoduchá variace na šifrovací mřížku. Tu tvoří slovo MŘÍŽKA ukryté ve čtverci 5 x 5.

Komentované řešení (varianty z Výzvy)

  • Pozorování: Šifra má tvar čtverce 5 x 5, uprostřed je vybarvené pole.
  • Písmena by mohla tvořit smysluplný český text, pouze jsou poházená.
  • Na přeuspořádání písmen v tabulce se používá šifrovací mřížka.
  • Pozorování: Zadání obsahuje unikátní písmena MŘÍŽKA. Tato písmena tvoří díry v šifrovací mřížce.
  • Aplikujeme standardní postup dešifrování mřížkou.
  • Vyjde: SPOJENE VODY 1150 SSZ
  • Další stanoviště je na soutoku potoků v údolí 1150 m SSZ odsud.

Komentáře

tabulka 7V

Mira a Terka navrhují, že by se mohlo jednat o známý hlavolam, kde bývají většinou čísla od 1 do 15 a jedna mezera, které je potřeba seřadit různým posouváním. Jelikož tady ale seřazovat podle abecedy nemá smysl, hledáme nějaká systematický pohyb díry, který by písmenka popřeházel do nějakého smysluplného sdělení. Zkoušíme spirálu oběma směry se začátkem s písmenech V,O,S nebo K, tedy 8 možností. Terka si písmenka vystříhala z papíru a posouvá s nimi, já si překresluju tabulku do upravených pozic. Dále ještě vymyslíme pohyb ve tvaru hradeb, který také posune každé písmeno právě jednou, ale zase nic. Snažíme se vymyslet něco, co by dalo dohromady ta čísla rozesetá na okraji.

Já jsem už od počátku vnímal díru uprostřed jako jakousi "černou díru" (ne, nejsem fyzik :)). Písmenka jsou do ní postupně vtahována a v pořadí v jakém do ní padají, se čtou. První tedy spadne jedno z písmen VOSK, ale jak dál? vznikne prázdné (podle mě bílé) políčko, na jehož pozici mají možnost se posunout 4 nebo 3 různá písmena (podle toho jestli je políčko uvnitř, nebo na kraji), zkouším, že by se posouvala písmenka v pořadí daném abecedou předcházenou číslicemi. Občas se ale stane, že písmenko, které posunu blíž k černé díře v následnujícím tahu zase vracím a celkově mi to nedává moc smysl ani smysluplné texty, takže poté, co ostatní po mém vysvětlení variantu "černá díra" hned zavrhli, činím tak i já.

Skládáme různá zajímavá slova. Mezi prvními padají "ŽENSKY" sice bez diakritiky, ale aspoň něco ;) (Blanka nechápe, kde v té tabulce vidím nějaké siluety, když prohlásím: "Já v tom vidím ženský"). Pak dojde i na "PÍSMENKA", "ZNAKY SPOJÍ" (což Mirovi velmi připomíná pentomina, ale dál text smysl postrádá). Po asi 45 min zkouším, jestli by to přece jen nemohla být mřížka. Hledám tedy slova ve čtverečcích, které se ani po jednom ze 4 otočení nepřekryjí. Po pár minutách objevujeme slovo MŘÍŽKA a pak už to dává smysl, jak se nám hezky ta čísla najednou ocitla pohromadě ;).

Za Letní Me2dy Ondra

Jeskyně

Jj, taky jsme zkoušeli spirály všemi směry nebo solitéra... A co se scrabblení týče, měla jsem jednoznačného adepta ZA JESKYNÍ a 1150 m, toho jsem se dlouho nemínila vzdát. Zbytek ale nic nedával a naštěstí na mapě žádná jeskyně nebyla ;-)